Chrystus zmartwychwstał ! Prawdziwie zmartwychwstał ! ALLELUJA !

Rozbieramy choinkę ?

Rozbieramy choinkę ?Są trzy daty, którymi możemy się sugerować planując rozebranie bożonarodzeniowego drzewka.

Nie ma jednego terminu, po którym ze wszystkich choinek należałoby zdjąć bombki, odstawić na strych lub wyrzucić na śmietnik.

W tym przypadku ważna jest tradycja, nie prawa liturgiczne – mówi ks. dr Stanisław Jóźwiak, - Pierwszym terminem jest święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia. - To jednak mało popularny w Polsce zwyczaj – wyjaśnia ks. Stanisław.

Drugim terminem jest Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli. W tym okresie z choinką rozstaje się spora cześć Polaków.

Trzecim i ostatecznym terminem, do którego powinniśmy choinkę rozebrać jest 2 luty. ChoinkaNa ten dzień przypada Święto Ofiarowania Pańskiego upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej (w 40. dzień od Narodzenia Jezusa).

Choinka to tradycja więc zależy od nas, która datę wybierzemy – mówi ks. Stanisław.

Wiele osób sugeruje się obecnością drzewek bożonarodzeniowych w kościołach. Choinka na placu Świętego Marka w Watykanie stoi do 2 lutego.


Bombki warto owijać papierem i pakować do pudełek kartonowych lub drewnianych, w plastikowych mogą wilgnąć i utracić swój blask.

Bombki w kartonieNatomiast światełka wygodnie jest nawinąć na karton, dzięki czemu przewody nie będą tak pogniecione i się nie poplączą, oraz będzie łatwo skontrolować ich stan przed ponownym zakładaniem.

Swiatelka na tektórceWarto je przechowywać w nienasłonecznionym miejscu gdzie nie ma wilgoci oraz dużych zmian temperatury co zmniejszy starzenie się przewodów. Pamiętajmy zawsze o bezpieczeństwie, jeżeli zauważymy uszkodzone przewody najlepiej nie ryzykować i już nie używać takich lampek, co uchroni przed ryzykiem pożaru.

Rozważania

Źródła nie znaleziono

Słowo na dziś

17 maj 2024

EWANGELIA NA CO DZIEŃ
  • Piątek, 17 Maja : Dzieje Apostolskie 25,13b-21.
    Król Agryppa i Berenike przybyli do Cezarei powitać Festusa. Gdy przebywali tam dłuższy czas, Festus przedstawił królowi sprawę Pawła: «Feliks pozostawił w więzieniu pewnego człowieka – powiedział. Gdy byłem w Jerozolimie, arcykapłani i starsi żydowscy wnieśli przeciw niemu skargę, żądając dla niego wyroku skazującego. Odpowiedziałem im: „Rzymianie nie mają zwyczaju skazywania kogokolwiek na śmierć, zanim oskarżony nie stanie wobec oskarżycieli i nie będzie miał możności bronienia się przed zarzutami”. A kiedy tutaj przybyli, zasiadłem bez żadnej zwłoki, nazajutrz, w sądzie i kazałem przyprowadzić tego człowieka. Oskarżyciele nie wnieśli przeciwko niemu żadnej skargi o przestępstwa, które podejrzewałem. Mieli z nim tylko spory o ich wierzenia i o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym Paweł twierdzi, że żyje. Nie znając się na tych rzeczach, zapytałem, czy nie zechciałby udać się do Jerozolimy i tam odpowiadać przed sądem w tych sprawach. Ponieważ Paweł zażądał, aby go zatrzymać do wyroku cezara, kazałem go strzec, dopóki go nie odeślę do Najdostojniejszego».

Refleksje

17 maj 2024

Radio VIA - Posłuchaj

Radio VIA Posłuchaj klikając w symbol Play
Lub kliknij logo radia (nowe okienko)
 radio icon100

Szukaj na stronie

Losowe zdjęcie